Kim jest logopeda?
Bardzo często na pytanie: „kim jest logopeda?”, można usłyszeć odpowiedź: „logopeda to ten, kto uczy dzieci mówić R”. Niekiedy, po chwili zastanowienia ktoś doda: „i od seplenienia i jąkania”. Tak, to wszystko prawda, jednakże takie przypadki to jedynie ułamek tego, z czym na co dzień ma do czynienia logopeda.
Skąd biorą się takie ogólnikowe wypowiedzi większości osób? Prawdopodobnie z faktu, iż nigdy nie mieli oni do czynienia z logopedą i nigdy nie musieli korzystać z jego pomocy. Jednakże wiedza z tego zakresu z pewnością może okazać się bardzo przydatna wszystkim rodzicom, nauczycielom, osobom pracującym w przedszkolach, czy nawet ciociom, dbającym o maluszki w swojej rodzinie.
Należy podkreślić, że terapia logopedyczna to przede wszystkim terapia osób z wszelkimi trudnościami w komunikacji, nie tylko rozumianej jako „mówienie”, ale także w postaci czytanej i pisanej. Terapia zaburzeń komunikacji jest więc niezbędna w przypadku chorób rozwojowych, problemów w nauce, w wypowiadaniu się, czy rozumieniu języka (mówionego i pisanego). W związku z tym logopeda pracuje m.in. z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym, dysleksją, alalią, afazją, opóźnionym rozwojem mowy i oczywiście z tymi, którzy mają problem z „r”, seplenią lub jąkają się.
Ważne jest, iż logopeda nie pracuje tylko z dziećmi. Bardzo często pomocy logopedycznej wymagają osoby starsze, które doznały udaru, bądź ciężkiego urazu głowy. Również osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi powinny korzystać z terapii logopedycznej.
Logopeda zajmuje się więc nauczaniem mowy, doskonaleniem jej, usuwaniem nieprawidłowości, jakie mogą występować podczas mówienia oraz odbudowywaniem umiejętności komunikacyjnych, które zostały utracone. Terapia logopedyczna jest skierowana do wielu osób, które na co dzień borykają się z różnymi problemami, choć te, na pozór, z mową i logopedą mogą się nie kojarzyć.