Po co bawić się z dzieckiem?
Kilka słów o zabawie i funkcjach poznawczych.
W dobie komputerów, tabletów i telefonów komórkowych często zapominamy o tym, jak ważne jest, by każdego dnia spędzać kreatywnie czas ze swoimi dziećmi lub po prostu się z nimi bawić. Niemalże w każdym momencie naszego dnia towarzyszy nam telefon lub tablet, który często ułatwia dorosłym życie – i bardzo dobrze - po to człowiek je stworzył.
Problem pojawia się wtedy, gdy rodzice zaczynają traktować te urządzenia jako pomoc przy wychowywaniu dzieci, bo przecież musimy załatwić tyle spraw, porozmawiać z tyloma ludźmi, dojechać w tyle miejsc, posprzątać, ugotować, a dziecko trzeba czymś zająć, żeby się nie nudziło. Albo, gdy rodzice nie mają pomysłu na to, jak bawić się ze swoimi dziećmi. Niejednokrotnie, stojąc w kolejce, jadąc tramwajem lub siedząc w poczekalni, można zobaczyć jak kilkuletnie dzieci spędzają czas z głową pochyloną nad urządzeniem mobilnym, grają w gry lub oglądają filmiki czy bajki w Internecie. Niestety, taka aktywność dziecka nie zostaje bez wpływu na sposób rozwijania się naszych pociech. A przecież te godziny spędzane w szpitalach, poczekalniach i środkach transportu to idealny czas, by porozmawiać z dzieckiem lub się z nim pobawić. Również sprzątanie, gotowanie, czy robienie zakupów może być świetną zabawą i nauką jednocześnie. I wcale nie trzeba do tego góry zabawek ze sklepów, chowanych i noszonych przez mamy w torebkach. Wystarczy odrobina wyobraźni i rozejrzenie się dookoła.
Kilkuletnie dzieci są ciekawe świata, chcą być wszędzie jednocześnie, dotykać, oglądać, poznawać, wykorzystywać różne przedmioty, niekoniecznie zgodnie z ich przeznaczeniem. I to jest właśnie kreatywność, która prowadzi do prawidłowego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Należy więc wykorzystywać każdą okazję, by rozwijać wszystkie funkcje poznawcze maluchów, by nie zabijać ich dziecięcej chęci do poznawania świata i prób zrozumienia jego funkcjonowania poprzez wręczanie dziecku tabletu.
Po co bawić się z dzieckiem?
Rozwój człowieka odbywa się poprzez stymulację wszystkich funkcji poznawczych, a także poprzez osiąganie kolejnych etapów umiejętności w zakresie tych funkcji. Tylko osoba, która w sposób harmonijny i równoczesny pracuje nas swymi umiejętnościami, jest w stanie osiągać kolejne etapy rozwoju. Innymi słowy: aby móc osiągnąć nową umiejętność, należy uczyć się nie tylko tej umiejętności, ale także innych, które mają z nią ścisły związek, ponieważ żadna funkcja poznawcza nie jest rozwijana odrębnie i nie działa samodzielnie.
Funkcje poznawcze, które w prosty sposób możemy stymulować u swoich dzieci poprzez zabawę to m.in.:
kategoryzowanie,
naśladowanie, kontynuowanie i uzupełnianie sekwencji,
pamięć,
percepcja słuchowa,
percepcja wzrokowa,
mała i duża motoryka,
język.
Ćwiczenie wszystkich tych umiejętności pozwoli na harmonijny i szybszy rozwój naszych pociech. Przyczyni się i ułatwi osiąganie kolejnych etapów rozwoju poznawczego.
Jak i czym bawić się z dzieckiem?
Wykorzystujcie to, co Was otacza, zabawki są wszędzie. Błyszczące, grające i chodzące zabawki, naprawdę nie są rozwijające dla dzieci, a ponadto są drogie i szybko się nudzą, gdyż ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z przedmiotami codziennego użytku, które mogą być wykorzystywane na niezliczoną ilość sposobów, a do tego nie są obciążające finansowo dla rodziców. Zatem, jak wykorzystywać codzienne przedmioty, by bawić się z dzieckiem i rozwijać jego umiejętności i funkcje poznawcze? Przede wszystkim – kreatywność! Nadaj tym przedmiotom nowe funkcje albo najzwyczajniej w świecie poproś dziecko o pomoc w codziennych czynnościach. Korzyści będzie wiele, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.
コメント